Søndag d. 28. august

DBRFlogoGRATIS at deltage, hvis ikke andet er angivet!

PLAC.AKTIVITETSTEDTIDKONTAKT/TILMELDING

i

FESTIVAL INFOKONTOR v. Den Blå RamblaAarhus Sejlklubs Klubhus, Kystpromenaden 7kl. 09:30 - 12:00Eventmanager, Jacob Erdmann: 60194325

KABELBANE – WAKEBOARD v. Aalborg Cable Park og Dansk Vandski & Wakeboard ForbundBassin7 v. Strandbaren, Aarhus økl. 10:00-20:00Mød bare op!

BLOB JUMP v. Aarhus VandskiklubBasin7 v. Strandbarenkl. 10:00 - 20:00Mød bare op!

VIP ARRANGEMENT v. Den Blå RamblaStrandBarenkl. 13:00 - 16:00Specielt inviterede

FLYING SUPERKIDS PÅ BLOB JUMP - opvisning v. Flying SuperkidsStrandBaren14:00 - 14:45Strandbaren er åben. Velkommen

BEACHVOLLEY v. ASV, ABC, Aarhus1900 Volleyball, IF Lyseng VolleyballStrandbaren, Aarhus ø (Irma Pedersens Gade)Kl. 12:00 – 17:00Mød bare op!

DET BLÅ KLASSEVÆRELSE v. Sea Rangers AarhusAarhus Havbane, v. Nordmolenkl. 11-14 & 15-17
- Hvad findes under overfladen? (hver ½ time)
- Historiens vingesus (hver ½ time)
Mød bare op!

TANG - MAD FRA HAVET v. Natur ReturAarhus Havbane, v. Nordmolenkl. 11:00 - 15:00Møde bare op!

DEN BLÅ STAFET - AQUATHLON v. Aarhus1900 TriathlonAarhus Havbane, v. NordmolenStarttider:
11:30 / 13:30 / 15:00
Kasper Skov
Mail: denblaastafet@gmail.com
Tlf: 60684712

STAND UP PADDLE v. SUPaarhusAarhus Havbane, v. Nordmolenkl. 12:00: Introduktion til SUP
kl. 14:00: Introduktion til SUP
kl. 16:00: Introduktion til SUP
Mød bare op!

SEJLTURE I MATCHRACEBÅD / KITESURF (info og opvisning) / WINDSURF v. Kaløvig Bådelaug i s.a.m. Aarhus SejlklubNordmolen v. indsejlingen til Lystbådehavnenkl. 10:00 - 16:00Mød bare op!

ACTION SPORT (bliv trukket efter Jetski) v. Lyseng Svømning og Aarhus HavsvømningSlæbestedet v. Jollehusenekl. 12:00 - 16:00Mød bare op!

PRØV OPTIMISTJOLLE samt intro til øvrige tilbud v. Aarhus SejlklubAarhus Sejlklubs jolleklubhus, Kystpromenaden 15.kl. 10:00 - 15:00Mød bare op!

OPVISNING & PRØVEDYK I 25.000 LITERS BASSIN v. Sportsdykkerklubben JuggernautJuggernauts klubhus, Fiskerivej 30kl. 10:00 - 16:00 Prøvedyk
kl. 11:00 / 14:00 Opvisning
Mød bare op!

LEGESKIBET (legedag og åbent skib m levende musik)v. Gerlev Idrætshøjskole & Lauritz FondenDokk1
Hack Kampmanns Pl. 2
kl. 10.00 - 17:00Mød bare op!
SUP EKSPEDITION (på Brabrand Sø/Aarhus å) v. Århus Windsurfing KlubBrabrand sø - ved den nyetablerede landgang, hvor Aarhus å og Brabrand sø mødesAfgang kl. 10:00Mød i god tid før afgang!
KOM OG SE KAPRONING (Aarhus Open Regatta) v. Aarhus Rokklub, ASR og Roklubben ARABrabrand Rostadion, Vandværksvej 14, 8220 Brabrandkl. 09.00 - 18:00
09:00 indledende start
11:30 finale start
Mød bare op!
Mars.SUP FORHINDRINGSBANE v. SUP'RMarselisborg Havn
- yderst på molen
kl. 10:00 - 13:00
intro: kl. 10:00 & 12:00
Via Facebook: SUP'R
EgåPLASK OG LEG SEJLSPORT (B-one, optimistjolle, sup, sit-on-top-kajak) v. Egå SejlklubEgå Marina, Egå Havvej 27kl. 10:00 - 16:00Mød bare op! Ta' hele familien med
ÅenKANO PÅ AARHUS Å v. GoPaddleBag Folkestedet
Carl Blochs Gade 28
kl. 10:00 - 17:00PRISER & INFO
GRATIS TIME, til de første 50 kanoer, der bookes mere end én time.
ÅenSOLBÅDTUR v. Den Blå BroRute 1:
Mølleparken <-> Dokk1
kl. 10:00 - 22.15 (afgang hver halve time)
Dokk1: første afg. 10:00
Mølleparken: første afg. 10:15
Mød bare op!
Pris: 20,- kr. pr. person.
ÅenSOLBÅDTUR v. Den Blå BroRute 2:
Brabrand sø <-> Voxhall
Brabrand Sø afgange:
10.15, 12:45, 16.15 og 18:45
Voxhall afgange:
9.00, 11.30, 15.00 og 17.30
Mød bare op!
Pris: 40,- kr. pr. person.

Kort2016